Obrovské náklady na záchranu vrtulníkem – Alpenverein doporučuje pojistné krytí
V loňském roce stál jeden zásah vrtulníkem v Rakousku v průměru 4984 eur při délce letu 40 minut, což je v regionu DACH (pozn. Německo-Rakousko-Švýcarsko) rekordní hodnota.
Od listopadu 2022 do konce října 2023* bylo v Rakousku provedeno celkem 4373 záchranných letů ve vysokohorském terénu. Co si však někteří lidé neuvědomují: Každý, kdo je zachraňován vrtulníkem v náročném terénu ve svém volném čase bez pojištění nákladů na záchrannou akci, si musí v Rakousku obvykle zásah zaplatit sám. Rakouský Alpenverein svaz proto horolezcům i turistům doporučuje, aby finanční riziko minimalizovali adekvátním pojištěním.
V období od 1. listopadu 2022 do 31. října 2023* bylo 12 procent všech záchranných letů v Rakousku, přesněji 4373, provedeno ve vysokohorském terénu. „V Rakousku se můžeme spolehnout na moderní a komplexní leteckou záchrannou službu a můžeme se považovat za šťastné,“ vysvětluje prezident Alpenvereinu Wolfgang Schnabl.
Kdo to zaplatí, je však samostatná otázka. „Zákonné zdravotní pojištění nepokrývá náklady na záchranu vrtulníkem v náročném terénu, resp. ne vždy dostatečně. Pokud je oběť nehody zachráněna z vysokohorského terénu, obvykle zůstává na ní, aby zaplatila náklady na záchranu. Bez pojištění nákladu na záchranu může být proto taková mise pro jednotlivce velmi nákladná. Let vrtulníku v délce 40 letových minut stál v loňském roce oběť nehody v Rakousku necelých 5000 eur,“ vysvětluje Clemens Matt, generální tajemník rakouského Alpenvereinu. Z tohoto důvodu alpský svaz doporučuje všem milovníkům horských sportů, aby si pro své volnočasové aktivity v horách sjednali odpovídající pojištění.
„V této souvislosti bych vás rád upozornil na členství v rakouském Alpenvereinu: Každý z více než 710 000 členů Alpenvereinu je totiž celosvětově pojištěn pro sport a volný čas, což pokrývá náklady na záchranu z náročného terénu – včetně záchrany vrtulníkem,“ vysvětluje Wolfgang Schnabl a dodává: „Díky tomuto pojištění můžeme našim členům nabídnout optimální ochranu před těmito náklady.“

Srovnání nákladů na provoz vrtulníku
Jak již bylo uvedeno, při průměrných 40 letových minutách stála záchranná akce vrtulníkem v Rakousku v průměru 4984 eur. Generální tajemník Matt provedl srovnání nákladů: „V Německu činily v loňském roce průměrné náklady na záchranu vrtulníkem za předpokladu 40 letových minut 3120 eur, což je přibližně o 37 procent méně než v Rakousku. Ve Švýcarsku činily v loňském roce průměrné náklady pro jednu oběť nehody 3681 eur, což je stále přibližně o 26 procent méně než v Rakousku.“
Podle Matta lze tyto rozdíly vysvětlit především cenou za minutu letu, kterou si stanovují jednotlivé letecké společnosti. „V současné době neexistují žádná standardizovaná pravidla pro letecké společnosti – náklady na záchranné lety nejsou transparentně regulovány a nejsou srozumitelné ani pro nás. Vyzýváme politiky, aby v této oblasti konečně udělali jasno.“ A pokračuje: „Chceme zde také transparentnost pro naše členy – koneckonců i oni si platí pojištění, které je součástí jejich členství v Alpenvereinu.“

Finanční prostředky jsou potřeba jinde
Podle Alpenvereinu se členové mohou spolehnout na to, že jsou dobře pojištěni. „Pokud by se konečně upravily náklady na záchranu vrtulníkem, měl by alpský spolek k dispozici více prostředků na svou důležitou činnost v oblasti ochrany přírody a na své chaty a stezky. To bychom více než uvítali,“ zdůrazňuje generální sekretář Matt.
Více než tři miliony na záchranu ve vysokohorském terénu
Od 1. listopadu 2022 do 31. října 2023 pokrylo pojištění zahrnuté v členství v Alpenvereinu na záchranu ve vysokohorském terénu doma i v zahraničí (pozemní i vrtulníkem) v celkové výši 3 239 964 eur.
* Zdroj: Heli-Rescue; ÖKAS
Více informací naleznete na www.oeav.cz
Newsroom TTG / Alpenverein