Počet restaurací v Česku loni meziročně klesl o dvě procenta

Vyplývá to z analýzy společnosti Makro, kterou představila marketingová ředitelka Lenka Slezáková. Mírně, o jedno procento, podle ní klesla také návštěvnost restaurací. Doplnila, že lidé v restauracích více šetří, objednávají si levnější jídla či vynechávají předkrmy a dezerty.
Počet restaurací v Praze zůstal loni proti roku 2022 stabilní, stejně tak návštěvnost, uvedla Slezáková. Kromě toho, že si lidé kupují spíše jen hlavní pokrm, roste i zájem o jídlo s sebou. Úspěšnější jsou proto ty podniky, které zákazníkům přináší široký výběr, a jsou tak schopné reagovat na poptávku po levnějších jídlech, řekla. Největší zájem je v restauracích podle informací Makro o hamburgery, kuřecí řízky a smažené sýry.
Asi 57 procent zákazníků velkoobchodu Makro podle Slezákové na zdražování reaguje tím, že nakupují levnější suroviny. Ceny zvýšilo 54 procent provozoven a na nákladech šetří 35 procent. Analýza společnosti Makro vychází z dat společností Dotykačka, DataServis, SharpGrid, Českého statistického úřadu a vlastního průzkumu.
Ceny v českých restauracích, barech, klubech nebo bistrech se od prosince 2019 do konce loňského roku zvýšily o 34 procent. V porovnání s předloňským lednem ceny v prosinci 2023 narostly o 18 procent, informovala už dříve společnost Dotykačka. Za celou gastronomii loni tržby proti roku 2022 vzrostly o tři procenta. Pro řadu podniků to ale vzhledem k celoroční vysoké inflaci znamená v reálných cenách spíše pokles, uvedl Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků.
Newsroom TTG / ČTK